Dolors Monserdà
Dolors Monserdà Vidal (1845-1919) byla katalánská spisovatelka, básnířka a dramatička.
Díky zevrubné analýze postavení žen ve společnosti a zprostředkování ženského pohledu na danou dobu, jež se prolíná celým jejím dílem, bývá též považována za jednu z prvních feministek v Katalánsku. Díky kulturně a intelektuálně stimulujícímu rodinnému prostředí se záhy osmělila psát – nejprve španělsky a od roku 1875 již jen a pouze katalánsky. Po vydání několika divadelních her a mnohonásobné úspěšné účasti v poetických kláních známých jako Květinové hry se začala věnovat próze. Ke svému prvnímu románu La Montserrat (1893) později přidala pětici dalších v čele se svým nejpopulárnějším dílem La fabricanta (1904), realistickým románem, jenž jako první katalánskému publiku nabídl feministicky laděný pohled na ženské postavy. Monserdà v něm zcela odmítla frivolnost a sentimentalitu, s níž byly v té době ženské hrdinky často prezentovány, a svým čtenářům představila ženské protagonistky s pevnými zásadami, které se díky vlastní píli dokáží vyšplhat po společenském žebříčku. Z jejich případného selhání přitom viní překážky kladené mužským pohlavím.
Povídka „Krásky a ošklivky“ je vůbec prvním dílem Dolors Monserdà, s nímž se může seznámit i český čtenář. Pochází z dvousvazkové sbírky Del món, jež byla poprvé vydána roku 1908 v barcelonském nakladatelství L'Avenç. Soubor tvořený celkem dvanácti povídkami představuje – někdy kriticky, jindy ironicky – realitu barcelonské měšťanské společnosti na přelomu 19. a 20. století. Všechna vyprávění se týkají ženských protagonistek a jejich potřeb, tužeb či osobních selhání, zatímco okolní svět se dál točí svou vlastní rychlostí. Čtenář se v nich ponoří do atmosféry secesní Barcelony, největší pozornosti se dostává důkladnému popisu života za zdmi měšťanských domácností v rychle bohatnoucím městě.
Foto © Ajuntament de Barcelona
Knihy
V zahradě Ramonově. Století katalánské povídky
Dolors Monserdà, Santiago Rusiñol, Josep Pla, Lluís Ferran de Pol, Mercè Rodoreda, Baltasar Porcel, Montserrat Roig, Sergi Pàmies